5 zdravotných rizík používania bežnej kozmetiky

5 zdravotných rizík používania bežnej kozmetiky

V poslednom článku sme si vysvetlili, prečo nájdeme ropný produkt (minerálny olej) skoro v každej bežne dostupnej kozmetike. Teraz sa bližšie pozrieme na jeho 5 potencionálnych rizík, ktoré môžu ohroziť vaše zdravie.

1. Minerálny olej nemôže byť metabolizovaný

Existuje obava, že niektoré zložky (napríklad uhľovodíky) sa môžu ukladať v tukovom tkanive. Akonáhle sa tieto látky dostanú do tela, zostanú tam, pretože ich telo nie je schopné metabolizovať.

V jednej štúdií z roku 2011 zistili:

Zvýšenie koncentrácie MOSH (mineral oil saturated hydrocarbons) v ľudskom tukovom tkanive s vekom naznačuje akumuláciu v čase. Štúdia nezistila žiadne prepojenie medzi výživovými zvyklosťami a hladinami uhľovodíkov v tele, ale našla silné potenciálne spojenie medzi použitím a kontamináciou kozmetických výrobkov. Preto sa domnievajú, že kozmetika môže byť relevantným zdrojom kontaminácie.

2. Minerálny olej môže byť karcinogénny

Samotný olej nie je karcinogénny, ale jeho obsiahnuté nečistoty, ktoré ropné produkty môžu obsahovať, ak neprejdú dokonalým prefiltrovaním.

Podľa pracovnej skupiny pre životné prostredie (EWG), čo je americká nezisková organizácia, môže byť neuveriteľných 80 percent všetkých kozmetických výrobkov kontaminovaných jedným alebo viacerými z dvoch tuctov uznaných kozmetických nečistôt, ktoré súvisia s rakovinou a inými zdravotnými problémami. A výrobky na báze ropy a minerálnych olejov nie sú výnimkou. Správa EWG ďalej hovorí:

„Podľa vládnych a priemyselných štúdií tieto stopové kontaminanty v ropných prísadách často ľahko prenikajú do pokožky a ich prítomnosť vo výrobkoch nie je obmedzená vládnymi bezpečnostnými normami – sú legálne na akejkoľvek úrovni.“

To je dôvod, v čom nastáva problém. Najstrašidelnejšie z týchto možných kontaminantov sa nazýva 1,4 dioxán, nečistota nájdená v 22 percentách všetkých kozmetických prípravkov na báze ropy, ktorá je možným ľudským a známym živočíšnym karcinogénom. Koľko ste vystavení, závisí od produktu, ktorý používate: je to v 82 percentách farbív na vlasy, 45 percent samoopaľovacích prípravkov a 36 percent hydratačných prípravkov na tvár.

Štúdia z roku 2009 uverejnená v časopise Journal of Investigative Dermatology skúmala, či zvlhčovače na báze minerálnych olejov môžu zvýšiť rýchlosť tvorby nádorov. Keď myši, u ktorých bolo vysoké riziko vzniku rakoviny kože, dostali topickú aplikáciu 100 mg jedenkrát denne, päť dní v týždni počas 17 týždňov, významne sa zvýšila miera tvorby nádoru.

3. Minerálny olej je okluzivný

Minerálny olej je silno okluzivný, tzn., že utesňujú pokožku pred vzduchom, vodou alebo čokoľvek iným, ​​čo sa dostáva dnu alebo von. Nech sa aplikuje kdekoľvek, vytvára na povrchu neviditeľný film, ktorý blokuje póry, prirodzený dýchací proces pokožky, i potné kanály a prakticky vám uväzní v tele všetky škodliviny, ktoré by ste inak z neho vylúčili potením.

Výrobky na báze ropy vytvoria bariéru na vašej pokožke…podobne ako kuchynská fólia

Každý, kto je dokonca náchylný na akné, by mal spozornieť. Zablokované póry znamenajú zachytenú špinu a olej – čo vedie k čiernym a bielym bodkám a pupienkom. To sa rovno môžete zakryť i kuchynskou fóliou.

Okluzívna povaha ropy a minerálneho oleja by tiež mohla vytvoriť teplé a vlhké prostredie pre rast kvasiniek a húb. Štúdia z roku 2000 v pediatrii zistila, že u detí s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou liečených vazelínami je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyvinie systémová kandidóza.

4. Minerálny olej nevyživuje vašu pokožku

Dozvedeli sme sa, že minerálny olej je okluzívny, čo znamená, že tvorí prekážku na vašej pokožke.

Okrem toho nedovoľuje absorbovať vlhkosť z atmosféry, ako to dokážu iné zmäkčovadlá, ani neumožňuje vstrebávanie ďalších prospešných zložiek, ktoré sú vo vašich výrobkoch pre starostlivosť o pleť.

Minerálny olej neobsahuje žiadne bioaktívne látky. Nie je v ňom nič, čo by vyživovalo vašu pokožku ako je tomu v rastlinných olejoch či maslách.

Priznajme si to: Sú to lacné „výplňové“ suroviny a preto sú všadeprítomné v kozmetických výrobkoch. Prečo sa s nimi uspokojiť, keď môžete použiť niečo lepšie?

5. Minerálny olej je spojený s dominanciou estrogénu

Dominantnosť estrogénu je častým stavom, pri ktorom majú pacienti vysoký pomer estrogénu, s nízkym alebo žiadnym progesterónom na vyrovnanie jeho účinkov v tele. Chemikálie, ktoré sa vyskytujú v našom prostredí, nazývané xenoestrogény, sú jedným z najväčších vinníkov – a ich pôsobenie môže byť oveľa väčšie než prírodné formy.

A teraz. Výrobky na báze ropy sa klasifikujú ako xenoestrogény, dokonca aj jej rafinované/čistené formy. Séria štúdií z roku 2011 v oblasti environmentálnej toxikológie a chémie zistila, že skutočne môžu mať estrogénne účinky.

„Táto štúdia naznačuje, že oleje obsahujú zlúčeniny s možným potenciálom narušujúcim endokrinný systém, z ktorých niektoré pôsobia prostredníctvom hormonálnych receptorov.“

Ako si môžete všimnúť, minerálny olej so sebou prináša skôr viac negatív než pozitív. Ako sme už viackrát spomínali, pre nás predstavuje lacný výplňový materiál, ktorý funguje iba na “oko”.

Prečo sa uspokojiť s takouto kozmetikou, keď si môžeme vybrať? Ak chcete chrániť, zvlhčovať či vyživovať Vašu ( suchú ) pokožku vyberajte skôr z prírodných variant olejov, masiel a voskov. Napríklad včelí vosk, bambucké či kakaové maslo.

My sme našu prírodnú vazelínu UNIVAS nakombinovali presne s podobnými surovinami, ale výber kozmetiky, ktorá Vám funguje necháme už čisto len na Vás.

(Autor: Bc. Richard Holič)

(Spoluautor: Mudr. Mária Petrášová)

0