Prečo nájdete ropu takmer v každej kozmetike

Prečo nájdete ropu takmer v každej kozmetike

Možno si nie ste vedomí, ale i vy stále používate komerčnú kozmetiku, ktorá obsahuje surovinu minerálny olej. Obsahujú ho masážne a kúpeľové oleje, pleťové mlieka a krémy a vlasová kozmetika. Navyše takmer väčšina produktov pre bábätká obsahuje výhradne minerálne oleje. Nájdeme ho pod názvami tekutý parafín, tekutý petrolej, parafínový olej, petrolejový olej, biely minerálny olej či biely olej. Ich sestrou je vazelína (petrolátum), ktorá má tuhšiu voskovú štruktúru. V čom je odlišnosť od minerálneho oleja, ktorý lejeme do motora a toho čo si natierame na pokožku? Viac v celom článku…

Pôvod minerálnych olejov: príroda či nie?

Nedá sa jednoducho určiť, že niečo je prírodné a niečo nie. Takisto nie všetko, čo nájdeme v prírode, bude pre ľudí automaticky prospešné. Minerálny olej je derivovaný z ropy. Ropa sa vytvára zo zvyškov rastlinného a živočíšneho „odpadu“, ktoré boli vystavené extrémne vysokej teplote a tlaku hlboko v zemskej kôre. I keď ropu nájdeme v prírode, má prírodný pôvod podobne ako ortuť, olovo, urán či muchotrávka…

Minerálny olej, a z neho vyrábaná i vazelína, je bezfarebná olejovitá kvapalina bez zápachu a bez chuti. Táto surovina bola objavená (1) na ropnej plošine v roku 1859 – zistilo sa, že sa usadzuje v strojoch. Tamojší muži sa týmito usadeninami natierali a hlavne ich používali na popáleniny a odreniny. V roku 1870 už bola vazelína patentovaným produktom. Počas desiatok rokov bola svedkom čias blahobytu aj dvoch svetových vojen. Aby bola využiteľná v kozmetike, musí sa najskôr viacnásobne rafinovať. A to je hlavný rozdiel medzi motorovým olejom a minerálnymi olejmi využívaných v kozmetike.

Čo je rafinácia?

Surový olej musí prejsť dôkladným čistením, aby bol zbavený všetkých nežiadúcich (hlavne karcinogénnych) látok. Tento postup sa využíva i u iných rastlinných produktov, napríklad i v potravinárstve.

Na základe výskumov bezpečnosti sú vraj minerálne oleje používané v kozmetike natoľko vyčistené, že nie sú toxické. Ak sa ale čistenie uskutoční na nízkej úrovni, riskujete, že výrobok stále obsahuje toxické chemikálie (2) nachádzajúce sa v oleji – niektoré z nich sú spojené i s rakovinou. Ako zákazník nemôžete vedieť, či váš produkt obsahuje olej nízkej kvality – a pre mnohých výrobcov je samozrejme lákavé používať lacnejšie oleje nižšej kvality.

Ako spomína americký lekár Dr. Alan Dattner (3). „Pravdepodobne existuje veľa napodobenín a človek nemusí vždy vedieť, do akej miery sú odstránené.“ Dattner tiež poukazuje na to, keďže vazelínu možno nájsť v „rôznych stupňoch čistoty“, že nie vždy viete, ako netoxické sú vaše kozmetické výrobky na báze vazelíny.

Petrolátum je v EÚ prísne strážená

Pred niekoľkými rokmi sa na trhu objavilo mnoho nekvalitných produktov obsahujúcich ropné zložky neistého pôvodu, u ktorých bola navyše zistená vážna zdravotná škodlivosť. V dôsledku toho EÚ zaradila do zoznamu nebezpečných látok početné druhy vazelín. V kozmetike sa môže používať iba vysoko rafinovaná, ktorá má najmenšiu šancu obsahovať karcinogénne látky.

Prečo sú minerálne oleje na trhu tak rozšírené

Prečo výrobcovia používajú práve tento olej vo veľkom? Dôvody sú hneď dva:

JE LACNÝ

Najväčšou výhodou minerálneho oleja je jeho cena. Je najlacnejšou olejovou zložkou, ktorá sa dá legálne použiť. Pri spracovaní ropy je ako vedľajší produkt naozaj ľahko dostupný a stačí ho už iba očistiť.

JE„EFEKTÍVNY“

Druhou výhodou je jeho stabilita, olej neoxiduje, nekazí sa, nevonia, a jeho ľahká zapracovatelnosť do receptúry, kedy ľahko vytvára krémy a mlieka, ktoré nezanechávajú pokožku príliš mastnú. A to je pre mnoho výrobcov samozrejme sympatické.

Priznajme si to. Sú to lacné „výplňové“ suroviny a preto sú všadeprítomné v kozmetických výrobkoch.

Minerálny olej je najbližším ekvivalentom parafínovej sviečky

Vyššie uvedené vlastnosti parafínového oleja vyplývajú z jeho chemickej povahy. V prírode je potom minerálny olej ekvivalentom umelej hmoty, jeho rozklad sa počíta v rádoch tisícov rokov. Jeho biologický rozklad sa udáva iba na 10 – 40 %, na rozdiel od rastlinných olejov, kde sa dostaneme na hodnotu 90 až 100%.

Aký má názor na lekársku vazelínu odborník?

„S lekárskou vazelínou mám bohaté skúsenosti, keďže sme ju kedysi používali ako základ na tvorbu mastí“ spomína si dermatologička Mudr. Mária Petrášová, majiteľka a odborný garant kliniky estetickej medicíny DermaPoint v Žiline.

„Často sme do mastí pridávali surovinu lanolín, ktorá vytvárala alergické reakcie. Vo vazelíne UNIVAS vidím výhodu, že túto látku neobsahuje.“ tvrdí pani doktorka.

Záver

Určite netreba robiť z minerálnych olejov paniku. Predstavujú však dôvod, prečo by sme si pri výbere kozmetiky mali dávať viac pozor. Mala by byť účinná a jemná k pleti, šetrná k vašej peňaženke a takisto netreba zabúdať na životné prostredie.

Práve i z dôvodov uvedených v tomto článku sme sa rozhodli vytvoriť našu prírodnú variantu vazelíny (4) UNIVAS, naplnili sme ju do sklenenej recyklovateľnej nádoby, a využívame ju či už na suchú pokožku a bežné denné použitie alebo vo fyzioterapii a masérstve.

V nasledujúcom článku sa o minerálnom oleji dozviete oveľa viac a navyše zistíte jeho 5 potencionálnych zdravotných rizík z používania.

(Autor článku: Bc. Richard Holič)

(Spoluautor článku: Mudr. Mária Petrášová)

0