Je všeobecne známe, že v zimných a prechodných mesiacoch ľudia mávajú problémy s pokožkou častejšie. Zima jednoducho miluje suchú, podráždenú pleť!!!
V nasledujúcom článku vám i na základe odborníka vysvetlíme prečo je tomu tak a prinesieme základné tipy a najčastejšie chyby, ktorým sa treba vyvarovať pri starostlivosti o pokožku v zime.
Pokožka si prirodzene tvorí svoju ochrannú bariéru pred vonkajším prostredím. Možno je dobré si povedať, že kedysi sme našu pokožku nevystavovali až takým extrémnym podmienkam ako je tomu v dnešnej modernej dobe.
V zimných a prechodných mesiacoch sa totiž strieda teplo v prekúrených budovách so zimným a sychravým počasím. Niekto sa dokonca rád saunuje a pri zimných športoch pokožka doslova maká o sto šesť. Používame rôzne umývacie či odličovacie prostriedky a hlavne veľmi často. Nemôžeme sa teda diviť, že pokožka stráca schopnosť tvoriť tento ochranný film a tým ju vystavujeme väčšiemu nebezpečenstvu.
Mudr. Mária Petrášová, majiteľka a odborný garant kliniky estetickej medicíny DermaPoint:
„Pokožka si prirodzene tvorí svoju ochrannú bariéru. Počas zimných mesiacoch je koža viac presušená, ochranná bariéra kože je stenčená a koža dostáva viac zabrať. Pokožka postupne stráca schopnosť vytvárať ochranný lipidový film. UNIVAS vazelína je vhodná na ochranu pokožky práve v zimných mesiacoch. Chráni ju pred vysušením a pred vznikom kožných ochorení.”
K tomuto by sme chceli dodať, že pri celodennom pobyte vonku, zimných športoch, či dlhších turistikách v prírode treba používať hutnejší, prípadne mastnejší krém, ktorý vytvorí na pokožke určitý druh filmu a chráni ju aj počas niekoľkých hodín. Preto ľahké emulzie a hydratačné krémy na báze voda a olej nie sú vhodné. O zimných športoch si viac povieme v ďalšom článku.
Poďme ale už na jednotlivé, dovolíme si povedať, najzákladnejšie tipy:
Ako sme spomínali už vyššie, v zime sme si zvykli na prekúrené budovy. Akonáhle je vonku chladnejšie, nastavujeme termostat na vyššiu teplotu. To nám môže vytvoriť suchší vzduch a negatívne vplývať na pokožku. Skúste teplotu nastaviť na 20, maximálne 22 stupňov.
Ak sa i stane, že máte v miestnosti suchší vzduch, investujte do kvalitného zvlhčovača vzduchu. Pustite ho v miestnosti, kde sa najviac zdržiavate a týmto pomôžete pokožke, aby bola viac hydratovaná.
Ďalší zvyk, ktorý môže vysušiť vašu pokožku je dlhé sprchovanie pod horúcou vodou. Americká akadémia dermatológie (AAD) odporúča 5 – 10 minutové sprchovanie pod vlažnou vodou. Takisto by ste sa mali vyhnúť horúcej vode, ak si umývate iba ruky alebo riad v kuchyni. Ak vaša pokožka po umývaní sčervená, je príliš horúca.
Nesprávne mydlo môže podráždiť a vysušiť vašu pokožku. Skúste mydlá bez vône a ďalších nadbytočných ingrediencií ako sú alkohol, retinoidy alebo alfa hydroxylová kyselina (AHA). Problémy so suchou pokožkou môžete predchádzať aj tým, že celkovo budete používať menej mydla a obmedzíte ho iba na partie ako sú ruky, pazuchy, genitálie a chodidlá.
V zimnom období odporúčame investovať do hutnejších, prípadne mastnejších mastí, ktoré vytvoria na pokožke určitý druh filmu a chránia ju aj počas niekoľkých hodín. Preto ľahké emulzie a hydratačné krémy na báze voda a olej nie sú vhodné a určite sa vyhýbajte prípravkom obsahujúcim alkohol!!!
V chladnom počasí sa ľahšie poruší ochranná bariéra pokožky, preto je treba viac hydratovať a chrániť. Pre túto úlohu vám odporúčame našu prírodnú vazelínu UNIVAS, ktorá vám tento film obnoví a pokožku vyživuje, regeneruje a hydratuje. Najlepší čas kedy ju použiť je ihneď po sprchovaní, pred spaním alebo zimným športom. Samozrejme ju môžete použiť i viac krát za deň.
Pokožka potrebuje kvalitnú výživu nielen zvonku, ale i zvnútra. V zime často nemáme až takú potrebu napiť sa ako v lete, preto nezabúdajme hydratovať telo čistou vodou či čajmi i v tomto období.
Strava je veľmi individuálnou záležitosťou, ale pravdepodobne najviac pomôžu kvalitné tuky (omega 3, 6 , 9, prípadne i kvalitné maslo), v ktorých sa zároveň nachádzajú i vitamíny rozpustné v tukoch ( vitamín A, D, K, E ).
(Autor: Mgr. Richard Holič)
(Spoluautor: Mudr. Mária Petrášová)