Zdravá pokožka v zime

Zdravá pokožka v zime

Je všeobecne známe, že v zimných a prechodných mesiacoch ľudia mávajú problémy s pokožkou častejšie. Zima jednoducho miluje suchú, podráždenú pleť!!!

V nasledujúcom článku vám i na základe odborníka vysvetlíme prečo je tomu tak a prinesieme základné tipy a najčastejšie chyby, ktorým sa treba vyvarovať pri starostlivosti o pokožku v zime.

Ochranný lipidový film

Pokožka si prirodzene tvorí svoju ochrannú bariéru pred vonkajším prostredím. Možno je dobré si povedať, že kedysi sme našu pokožku nevystavovali až takým extrémnym podmienkam ako je tomu v dnešnej modernej dobe.

V zimných a prechodných mesiacoch sa totiž strieda teplo v prekúrených budovách so zimným a sychravým počasím. Niekto sa dokonca rád saunuje a pri zimných športoch pokožka doslova maká o sto šesť. Používame rôzne umývacie či odličovacie prostriedky a hlavne veľmi často. Nemôžeme sa teda diviť, že pokožka stráca schopnosť tvoriť tento ochranný film a tým ju vystavujeme väčšiemu nebezpečenstvu.

Mudr. Mária Petrášová, majiteľka a odborný garant kliniky estetickej medicíny DermaPoint:

„Pokožka si prirodzene tvorí svoju ochrannú bariéru. Počas zimných mesiacoch je koža viac presušená, ochranná bariéra kože je stenčená a koža dostáva viac zabrať. Pokožka postupne stráca schopnosť vytvárať ochranný lipidový film. UNIVAS vazelína je vhodná na ochranu pokožky práve v zimných mesiacoch. Chráni ju pred vysušením a pred vznikom kožných ochorení.”

MUDR. MÁRIA PETRÁŠOVÁ, dermatovenerologička, majiteľka a odborný garant kliniky estetickej medicíny DermaPoint

K tomuto by sme chceli dodať, že pri celodennom pobyte vonku, zimných športoch, či dlhších turistikách v prírode treba používať hutnejší, prípadne mastnejší krém, ktorý vytvorí na pokožke určitý druh filmu a chráni ju aj počas niekoľkých hodín. Preto ľahké emulzie a hydratačné krémy na báze voda a olej nie sú vhodné. O zimných športoch si viac povieme v ďalšom článku.

Poďme ale už na jednotlivé, dovolíme si povedať, najzákladnejšie tipy:

1.    Znížte teplotu na termostate

Ako sme spomínali už vyššie, v zime sme si zvykli na prekúrené budovy. Akonáhle je vonku chladnejšie, nastavujeme termostat na vyššiu teplotu. To nám môže vytvoriť suchší vzduch a negatívne vplývať na pokožku. Skúste teplotu nastaviť na 20, maximálne 22 stupňov.

2.    Investujte do zvlhčovaču vzduchu

Ak sa i stane, že máte v miestnosti suchší vzduch, investujte do kvalitného zvlhčovača vzduchu. Pustite ho v miestnosti, kde sa najviac zdržiavate a týmto pomôžete pokožke, aby bola viac hydratovaná.

3.    Zmeňte svoje sprchovacie návyky

Ďalší zvyk, ktorý môže vysušiť vašu pokožku je dlhé sprchovanie pod horúcou vodou. Americká akadémia dermatológie (AAD) odporúča 5 – 10 minutové sprchovanie pod vlažnou vodou. Takisto by ste sa mali vyhnúť horúcej vode, ak si umývate iba ruky alebo riad v kuchyni. Ak vaša pokožka po umývaní sčervená, je príliš horúca.

4.    Nesprávne mydlo môže pokožke škodiť

Nesprávne mydlo môže podráždiť a vysušiť vašu pokožku. Skúste mydlá bez vône a ďalších nadbytočných ingrediencií ako sú alkohol, retinoidy alebo alfa hydroxylová kyselina (AHA). Problémy so suchou pokožkou môžete predchádzať aj tým, že celkovo budete používať menej mydla a obmedzíte ho iba na partie ako sú ruky, pazuchy, genitálie a chodidlá.

5.    Investujte do účinnej kozmetiky a používajte ju v správnom čase

V zimnom období odporúčame investovať do hutnejších, prípadne mastnejších mastí, ktoré vytvoria na pokožke určitý druh filmu a chránia ju aj počas niekoľkých hodín. Preto ľahké emulzie a hydratačné krémy na báze voda a olej nie sú vhodné a určite sa vyhýbajte prípravkom obsahujúcim alkohol!!!

V chladnom počasí sa ľahšie poruší ochranná bariéra pokožky, preto je treba viac hydratovať a chrániť. Pre túto úlohu vám odporúčame našu prírodnú vazelínu UNIVAS, ktorá vám tento film obnoví a pokožku vyživuje, regeneruje a hydratuje. Najlepší čas kedy ju použiť je ihneď po sprchovaní, pred spaním alebo zimným športom. Samozrejme ju môžete použiť i viac krát za deň.

6.    Nezabúdajte na kvalitné jedlo a dostatok tekutín

Pokožka potrebuje kvalitnú výživu nielen zvonku, ale i zvnútra. V zime často nemáme až takú potrebu napiť sa ako v lete, preto nezabúdajme hydratovať telo čistou vodou či čajmi i v tomto období.

Strava je veľmi individuálnou záležitosťou, ale pravdepodobne najviac pomôžu kvalitné tuky (omega 3, 6 , 9, prípadne i kvalitné maslo), v ktorých sa zároveň nachádzajú i vitamíny rozpustné v tukoch ( vitamín A, D, K, E ).

(Autor: Mgr. Richard Holič)

(Spoluautor: Mudr. Mária Petrášová)

0