Prírodná či lekárska vazelína?

Prírodná či lekárska vazelína?

To či je niečo prírodné alebo syntetické sme si vysvetlili už v tomto článku. Naše suroviny nie sú rafinované ani syntetického pôvodu ako lekárske vazelíny či kozmetika na báze minerálneho oleja. ALE POZOR!!! Týmto nechceme minerálne oleje úplne odsudzovať! Nie všetko je čierno-biele a určite sa všade nájdu nejaké pozitíva či negatíva.

Je vhodné v kozmetike používať látky prírodného či syntetického pôvodu?

Pre bežnú starostlivosť o pokožku by mali vyhrávať prírodné suroviny, keďže obsahujú v sebe rôzne bioaktívne látky, ktoré sa výrazne starajú o našu pokožku vo viacerých smeroch. S malou nadsádzkou by sa dalo povedať, že ak si kúpite kozmetiku syntetického pôvodu, kupujete si neživú hmotu, ktorá s vašou pokožkou moc veľké divy nespraví. Ak by sme sa ale mali baviť o farmaceutickom využití, tam kvôli prísnejším požiadavkám na čistotu vyhrávajú látky syntetické. Výhodou syntetických látok je presne definované zloženie, nič viac nič menej. Tzn., že by mali mať menšie množstvo alebo žiadne nežiadúce účinky. Naopak prírodné látky majú premenlivé zloženie a môžu obsahovať rôzne reziduá pesticídov a iných nežiadúcich látok nachádzajúcich sa i v pôde a pod.

Aby sme vysvetlili v čom je naša prírodná vazelína odlišná od tej “klasickej” lekárskej vazelíny, je vhodné, aby sme vám to ukázali hlavne na zložení.

Zloženie lekárskej vazelíny: Paraffinum liquidum vo voskovitej štruktúre

Zloženie UNIVAS vazelíny: Bambucké maslo, slnečnicový olej, včelí vosk, mandľový olej, vitamín E

A rovno si môžeme prejsť účinky jednotlivých surovín:

Bambucké maslo: Zvláčňuje suchú a citlivú pokožku, hojí malé poranenia, uštipnutia, popáleniny. Je už veľmi dlho známe pre svoje priaznivé účinky na pokožku, ktorú hydratuje, vyživuje, zjemňuje a chráni proti nepriaznivému počasiu. Maslo pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Má výrazné regeneračné schopnosti, pokožku premastí a vyživí. Navyše má aj prirodzený ochranný SPF faktor (SPF 4-6), takže pomáha chrániť pred slnečným žiarením. Výborne preniká do pokožky a je vhodné aj na citlivú detskú pokožku.

Slnečnicový olej: Tento olej sme použili i kvôli tomu, že sa skvele hodí do masážnej kozmetiky a je podobný lipidom v našich kožných tkanivách. Navyše je vhodný na všetky typy pleti. Pri aplikácii sa ľahko vstrebáva a preniká rýchlo do hlbších vrstiev. Má ukľudňujúce, zjemňujúce, vyhladzujúce a protizápalové účinky. Funguje ako antioxidant a chráni pleť pred poškodením a vonkajšími vplyvmi, stratou pružnosti a pevnosti. Má tiež protisklerotické účinky a odroda s vysokým obsahom mastných kyselín sa vyznačuje dobrou stabilitou a zmäkčujucími vlastnosťami.

Včelí vosk: Včelí vosk v kozmetike funguje predovšetkým ako emulgátor a zahušťovadlo a chráni pokožku proti vonkajším vplyvom. Včelí vosk zostáva na povrchu a vytvára ochrannú vrstvu, pomáha tak ďalším látkam s hojením a regeneráciou poškodenej pokožky, zatiaľ čo ju sám hlboko vyživuje a zvlhčuje. Je tiež protizápalový, zmierňuje opuchy, má hojivé a upokojujúce účinky zvlášť na drobné poranenia, zápaly alebo popáleniny. Na pokožke vytvára vodeodolnú vrstvu, tak kožu chráni a zabraňuje jej ďalšiemu poškodeniu.

Mandľový olej: Je bohatý na minerály (draslík a vápnik), kyselinu olejovú a polynenasýtenú omega 6 kyselinu linolovú. Obsahuje vitamíny A, E, K a síru. Pokožku regeneruje a posilňuje, je ideálny na suchú pleť, ktorú chráni pred dehydratáciou. Je však vhodný pre všetky typy pleti, citlivú až precitlivenú pokožku dospelých, detí i novorodencov, vrátane pokožky ekzematickej.

Vitamín E: Tocopherol je životne dôležitý pre ľudské telo. Vzniká vákuovou separáciou z rastlinných olejov a veľmi dobre sa vstrebáva do pokožky. Je silným antioxidantom, bojuje proti pôsobeniu voľných radikálov, zabraňujú predčasnému starnutiu (pigmentové škvrny, vrásky, strata pevnosti a pružnosti) a spomaľuje šupinatenie pokožky. V kozmetických prípravkoch funguje tiež ako konzervant.

(Autor: Bc. Richard Holič)

0